Naționala de fotbal feminin a învins Grecia cu 3-1 în preliminariile pentru EURO 2017

“Tricolorele” au învins astăzi cu scorul de 3-1 reprezentativa Greciei, într-un meci din grupa a 3-a a preliminariilor pentru EURO 2017, partidă care a avut loc pe stadionul FK Katerini.

Echipele de start:

România: Părăluță – Corduneanu, Corina Olar, Ficzay, Olivia Oprea – Bortan, Florentina Olar (cpt) – Rus (83 Bâtea), Vătafu, Voicu (68 Giurgiu) – Ciolacu (59 Lunca).

Antrenor: Mirel Albon

Rezerve neutilizate: Roxana Oprea – Havriștiuc, Gorea, Roca

Grecia: Peletidou – Kydonaki (74 Pelekouda), Chatzigiannidou-cpt., Vlasiadou, Dimitrou – Markou, Sidira – Kokoviadou (46 Sarri), Papadopoulou, Moraitou (62 Panteliadou) – Kongouli.

Antrenor: Dimosthenis Kavouras

Rezerve neutilizate: Apostolaki – Kollia, Gkatsou, Kakambouki

România a deschis scorul rapid, prin Laura Rus, în minutul 9, și a majorat diferența de pe tabelă în primul minut de prelungire al primei părți. După ce Sarri, minutul 65, a înscris pentru gazde, Florentina Olar, căpitanul “tricolorelor” care a bifat a 135-a selecție în tricoul naționalei, a închis tabela în minutul 90+1.