Fotbalul e nedrept uneori, dar de asta e frumos

Borussia Dortmund a ratat, marti seara, calificarea in “careul de asi” al Ligii Campionilor, desi a castigat, fara probleme, mansa a doua a sfertului de finala cu Real Madrid, scor 2-0, pe Signal Iduna Park, gratie celor doua goluri reusite de Marco Reus. Nu a fost insa destul pentru a impinge meciul in prelungiri, madrilenii au invins cu 3-0 in prima mansa, pe Santiago Bernabeu.

Echipa lui Klopp paraseste competitia suprema cu fruntea sus si respectul tuturor, sa o domini categoric pe Real Madrid si sa fii la un pas de a-i elimina, inseamna multe si nu ai cum sa nu-ti scoti palaria in fata lor, indiferent a carui echipa esti suporter.

Ca fan inrait al Borussiei Dortmund ce sunt, mi-e greu sa fiu obiectiv si as putea spune ca dupa jocul prestat aseara, Real Madrid nu merita sa se califice in semifinale, dar nu o voi face. Cu tot respectul, trupa lui Ancelotti au aratat ca o echipa mediocra, apatica, cu un joc haotic si dezordonat, fara cap si fara coada, putina constructie, cu mingi aruncate, de multe ori, la intamplare pe Bale, Benzema sau Isco, ultimul intrat in repriza a doua. Am vazut un Real dependenta de Cristiano Ronaldo. Un Real salvata in repetate randuri de providentialul Casillas, fara de care scorul ar fi fost mult mai mare, iar pe care Ancelotti nu ar trebui sa-l mai tina pe banca in meciurile cu miza.

Borussia Dortmund a fost net superioara in meciul de aseara, asta s-a vazut cu ochiul liber, a practicat un presing agresiv si sufocant, inghesuind de multe ori super-vedetele Realului in jumatatea proprie. In fata propriilor suporteri, in templul Westefallenstadium, galben-negrii sunt greu de batut, presiunea tribunei parca toarna plumb in ghetele oricaror jucatori care calca gazonul, indiferent de numele acestora, valoare sau cota de piata.

Weindenfeller si-a adus si el aportul la aceasta victorie, aparand lovitura de pedeapsa executata de Di Maria in prima repriza si intervenind in partea a doua la suturile periculoase ale lui Bale sau Isco, iar fundasul Hummels a reusit sa-l blocheze cu un tackling de maestru pe Benzema, care a scapat in repriza secunda singur cu portarul.

Dupa meciul de aseara am remarcat trei jucatori de la Borussia, sarbul Miloš Jojić si Oliver Kirch, doi jucatori care au fost excelenti in linia mediana, dar si tanarul fundas lateral Erik Durm, care s-a dovedit a fi un inlocuitor perfect pentru titularul de drept, Schmelzer. Armeanul Mkhitaryan nu a fost intr-o forma buna aseara, ratand doua situatii clare de gol in repriza secunda care ar fi putut schimba soarta jocului si a calificarii.

Despre Marco Reus ce mai poate fi de spus. Pe langa ca este un jucator de mare caracter, cum rar mai intalneti, iti trebuie ceva tarie sa refuzi oferta venita de la rivala Bayern Munchen, e un atacant letal, caruia daca ii acorzi spatii si il scapi din marcaj, te penalizeaza in secunda doi! Are doar 24 de ani, o tehnica si o viteza cum numai la Messi mai vezi, lucru care i-ar putea aduce un Balon de Aur in urmatorii ani.

Real Madrid va intalni ar putea intalni Chelsea lui Mourinho in semifinalele Ligii, care a trecut cu 2-0, pe Stamford Bridge, de PSG. In prima mansa, francezii au invins cu 3-1 la Paris. Ar fi un meci interesant si aprins intre fosta si actuala echipa a lui Mou.

Ne asteapta dueluri incinse in “careul de asi” al celei mai galonate competitii inter-cluburi.

Klopp si Mkhitaryan. credit foto: bvb.de